Hurtownia elektrotechniczna

Aparatura elektryczna dla przemysłu, budownictwa i energetyki.
Elementy automatyki przemysłowej
Preventa
ETI
Breve
Styczniki ABB
Falowniki ATV 320
Road
Polimet
Softstarty
Softstarty PSTX - zaawansowane Softstarty nowej generacji

Jesteśmy oficjalnym specjalizowanym partnerem Schneider Electric!

HURTOWNIA INTERNETOWA

INTER-ELEKTRO

Jesteśmy członkiem Grupy Dystrybucyjnej
Inter Elektro
zrzeszonej w europejskiej
organizacji handlowej
IMELCO

Aktualności

2022-05-18
Jak przeprowadzić diagnostykę przemienników częstotliwości?
Jak przeprowadzić diagnostykę przemienników częstotliwości?

Przemiennik częstotliwości, zwany również przetwornicą częstotliwości, jest elementem układów sterujących synchronicznych i asynchronicznych silników elektrycznych prądu zmiennego. Jego rolą polega na zamianie prądu przemiennego o stałej częstotliwości w prąd przemienny o częstotliwości regulowanej. Przemiennik częstotliwości umożliwia sterowanie prędkością i momentem obrotowym silnika, a tym samym generuje znaczne oszczędności energii elektrycznej, zwiększa płynność pracy i zapewnia łagodny rozruch jednostki napędowej.

więcej
2022-05-18
Łatwość montażu i demontażu szaf sterowniczych
Łatwość montażu i demontażu szaf sterowniczych

Montaż lub demontaż szafy sterowniczej nie jest dla wykwalifikowanego elektryka czynnością wybitnie skomplikowaną. Jednak diabeł – jak zawsze – tkwi w szczegółach. Warto więc podejść do sprawy planowo i systematycznie, aby nie przysparzać sobie dodatkowych komplikacji. Odpowiednio przygotowany plan pracy to połowa sukcesu. Oto krótki poradnik dla początkujących monterów.

więcej
2022-05-18
Przekładnia transformatora - normy i definicje
Przekładnia transformatora - normy i definicje

Transformator jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym w elektryce i elektronice do przekształcania energii elektrycznej. Jego zadaniem jest zmiana napięcia prądu przemiennego (AC) z podłączonego źródła na wyższe lub niższe przy minimalnych stratach mocy. Wyjątek stanowi transformator separacyjny, w którym napięcie nie ulega zmianie – jego funkcją jest oddzielenie obwodu zasilającego od obwodu odbiorczego i tym samym zapewnienie ochrony przeciwporażeniowej użytkownikom urządzeń elektrycznych.

więcej
2022-05-18
Przemiennik częstotliwości - podział, budowa i schemat
Przemiennik częstotliwości - podział, budowa i schemat

Przemiennik częstotliwości to jeden z elementów sterujących układu napędowego, umożliwiający płynną regulację prędkości i momentu obrotowego silnika elektrycznego poprzez adaptację napięcia do potrzeb obciążenia. Są to najczęściej silniki asynchroniczne (indukcyjne) oraz synchroniczne (z magnesami trwałymi lub reluktacyjne), powszechnie stosowane w branżach takich jak: automatyka przemysłowa, robotyka, pojazdy elektryczne, energia słoneczna, sprzęt AGD i elektronarzędzia.

więcej
« powrót do listy
Jak przeprowadzić diagnostykę przemienników częstotliwości?

Jak przeprowadzić diagnostykę przemienników częstotliwości?

Przemiennik częstotliwości, zwany również przetwornicą częstotliwości, jest elementem układów sterujących synchronicznych i asynchronicznych silników elektrycznych prądu zmiennego. Jego rolą polega na zamianie prądu przemiennego o stałej częstotliwości w prąd przemienny o częstotliwości regulowanej. Przemiennik częstotliwości umożliwia sterowanie prędkością i momentem obrotowym silnika, a tym samym generuje znaczne oszczędności energii elektrycznej, zwiększa płynność pracy i zapewnia łagodny rozruch jednostki napędowej.

W budowie przemiennika częstotliwości wyróżnić możemy trzy podstawowe elementy: prostownik (zazwyczaj diodowy, 6-pulsowy), układ pośredni DC (zwany też szyną DC) oraz inwerter (wykorzystujący najczęściej tranzystory bipolarne z izolowaną bramką, IGBT). Całość kontrolowana jest przez elektroniczne układy sterujące i zabezpieczające przed przeciążeniami, skokami napięcia lub przebiciami.

Przemiennik częstotliwości - podstawowe zabezpieczenia

Wśród podstawowych zabezpieczeń układów wykorzystujących przemienniki częstotliwości warto wymienić przede wszystkim:

  • Zabezpieczenie przed zanikiem faz – zarówno zasilających, jak i wyjściowych, chroniące przed przegrzaniem przemiennik oraz silnik.

  • Zabezpieczenie przez przeciążeniem (przepływem zbyt dużego prądu) i niedociążeniem pracującego silnika (np. wskutek pęknięcia pasa napędzającego lub suchobiegu pompy).

  • Detekcja wahania prędkości – wykrywa i sygnalizuje niechciane oscylacje prędkości.

Nowoczesne przemienniki częstotliwości, takie jak dostępna w ofercie firmy Polimet seria Altivar firmy Schneider Electric, wyposażone są standardowo w zintegrowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak: bezpieczne odcięcie momentu (STO), bezpieczna ograniczona (SLS), bezpieczne zatrzymanie typ 1 (SS1), bezpieczna maksymalna prędkość (SMS) oraz nadzór zablokowania bariery (GDL). Wszystkie one są konfigurowalne z poziomu oprogramowania instalowanego na komputerze lub telefonie.

Przebieg diagnostyczny przemiennika częstotliwości

Procedurę diagnostyczną przeprowadzić można na dwa sposoby – za pomocą panelu operatorskiego lub oprogramowania komputerowego z poziomu komputera lub telefonu podłączonego poprzez port USB lub Wi-Fi. Na ekranie urządzenia lub interfejsie aplikacji wyświetlany jest kod ostrzeżenia lub błędu z jego krótkim opisem, czasem wystąpienia i parametrami pracy przemiennika w momencie wystąpienia zdarzenia. Najczęstsze problemy związane są zazwyczaj z błędami w zasilaniu, przetężeniem (wzrostem napięcia ponad dopuszczalną wartość), przepięciami, przegrzaniem radiatora lub przeciążeniem pracującego silnika.

Po wyświetleniu kodu błędu nie należy go kasować, ani ponownie uruchamiać przemiennika częstotliwości przed ustaleniem i usunięciem wszystkich przyczyn problemu – może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

« powrót do listy

General Electric GE
ABB
Schneider Electric
Relpol
Inmet
Apator
Stego
Schneider Energy (Refa)
Bombardier Transportation
Breve-Tufvassons
Ema-Elfa
Pokój
Sels
Lovato Electric
Turck
Harting
Weidmuller
Promet
Elpor
Ergom
Rittal
Finder
Kontakt-Simon
F&F
PCE
Mean Well
Panasonic  (Sunx)
Lapp Kabel
ETI Polam
Delta
Spamel
Intechma

Kontakt
z handlowcem

33 497-

sprzedaz@polimet.com.pl