Wyłączniki nadprądowe typu EP100 UC w obwodach prądu stałego
Ochrona obwodów prądu stałego w większości aplikacji wymaga zastosowania specjalnie przystosowanych do tego celu wyłączników nadprądowych przeznaczonych do zabezpieczania obwodów stałoprądowych.
Taką ochronę zapewnia rodzina uniwersalnych wyłączników do zabezpieczania obwodów prądu stałego i zmiennego typu EP100UC firmy GE Power Protection.
Dobierając wyłączniki nadprądowe do pracy w obwodach prądu stałego należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- prąd znamionowy,
- napięcie znamionowe zasilania, determinujące liczbę biegunów wyłącznika połączonych w szereg,
- maksymalny prąd zwarciowy określający obciążalność zwarciową wyłącznika,
- typ układu zasilania
Wyłączniki standardowe (w oparciu o aparaturę modułową Redline firmy General Electric)
Przy zastosowaniu standardowych wyłączników nadprądowych w obwodach prądu stałego należy pamiętać, że:
- mogą one pracować tylko w ograniczonym zakresie napięcia: wyłączniki jednobiegunowe do 60V, dwubiegunowe (połączone w szereg) do 125 V,
- charakterystyka wyzwalania wyłącznika przy przeciążeniu jest podobna jak w przypadku pracy w obwodzie prądu zmiennego,
- w przypadku zwarcia należy uwzględnić współczynnik zmiany zakresu działania wyzwalacza elektromagnetycznego, który dla wyłączników GE PP wynosi 1,4.
Wyłączniki specjalistyczne
Są to wyłączniki , które mogą pracować w obwodach prądu stałego dla znacznie wyższych wartości napięcia (np. 880V). Aparaty te skuteczne chronią także obwody zmiennoprądowe. Posiadają dodatkowo zabudowane magnesy stałe wspierające gaszenie łuku elektrycznego prądu stałego. Z tego powodu przy podłączeniu należy przestrzegać biegunowości i kierunku przepływy prądu.
EP100 UC - najlepsza ochrona stałoprądowa
Wyłączniki EP101UC, EP102UC
Uniwersalne wyłączniki EP100 UC (EP101UC, EP102UC) służą do zabezpieczania obwodów prądu stałego (Un 220/440 V DC) i zmiennego (Un 230/400 V AC). Dostępne są w wersji jedno- i dwubiegunowej, na prądy znamionowe 6 - 63 A (B) oraz 0,5 - 63 A (C). Ich zwarciowa zdolność łączeniowa wynosi 10 kA (EN60947-2). Wyłączniki te są głownie stosowane w aplikacjach przemysłowych i energetycznych do zabezpieczania obwodów sterowania, sygnalizacji, blokad (charakterystyka wyzwalania C) oraz do zabezpieczania obwodów oświetlenia pól rozdzielnic i oświetlenia kontenerów (charakterystyka wyzwalania B). Mogą być także stosowane w siłowniach prądu stałego do zabezpieczania obwodów.. W tego typu aplikacjach wykorzystuje się bardzo często styki pomocnicze do sygnalizacji stanu pracy.
Dużą zaletą wyłączników EP100UC jest możliwość dołączenia do czterech styków typu CA (moduł na moduł) z każdej strony, co eliminuje stosowanie dodatkowych przekaźników pośredniczących w obwodach.
EP101 UC
EP102 UC
Un = 220 - 440V DC; In 0,5 - 63 A; Ch-ka: B, C
Wyłączniki EP104 UC do zabezpieczania słonecznych systemów zasilania
Pomimo niewielkich wymiarów wyłączniki te mogą pracować w obwodach prądu stałego maksymalnie do 1000V (Un = 880 V DC). Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji. EP104 UC zbudowany jest z dwóch dwupolowych wyłączników EP102UC odseparowanych stykiem pomocniczym typu CA, który może być także wykorzystany do sygnalizacji stanu pracy. Szerokość całego aparaty to 4,5 modułu. Zakresy prądów znamionowych wynoszę od 10 do 63 A dla charakterystyki wyzwolenia B. Po obu stronach wyłącznika EP104UC można dołączyć wyposażenie dodatkowe , takie jak styki pomocnicze i wyzwalacze.
EP104 UC sa stosowane w rozbudowanych instalacjach słonecznych jako zabezpieczenie obwodów z wieloma panelami fotowoltaicznymi połączonymi w szereg lub jako rozłącznik główne po stronie stałoprądowej inverterów.
EP104 UC
Un = 220 - 880 V DC; In 0,5 - 63 A; Ch-ka: B
Wyłączniki EP100 UCT do trakcji
Wyłączniki EP100 UCT zostały skonstruowane jako zabezpieczenia przeciążeniowo-zwarciowe do wykorzystania we wszelkiego rodzaju pojazdach (np. kolejowych, wojskowych itp.). Z tego powodu, dobrych parametrów technicznych, wyłączniki te charakteryzuje duża odporność na wstrząsy i wibracje zgodnie z IEC 61373. Dodatkowo aparaty posiadają zaciski przyłączeniowe na oczkowe końcówki kablowe, które są mocowane pod kątem do zacisku. Takie rozwiązanie gwarantuje pewność połączenia podczas długotrwałej eksploatacji, niezależnie od wibracji i wstrząsów. Kolejnym bardzo ważnym aspektem tych konstrukcji jest obudowa wykonana ze specjalnego, niepalnego tworzywa (spełniającego normę CEI UNI 11170) o niskiej emisji dymu (zgodnie z NF 16-101).
Wyłączniki do pojazdów trakcyjnych produkowane są w wersji do aplikacji zmiennoprądowych oraz stałoprądowych.
Typ EP100 T to wykonanie dla aplikacji zmiennoprądowych. Odmiana ta posiada następujące parametry:
- charakterystyki wyzwalania - Z, B, C, K,
- prądy znamionowe 110 - 450 V AC,
- konfiguracja biegunowa: 1, 2, 3, 4.
Typ EP100 UCT jest wersją dla aplikacji prądu stałego. Jego parametry to:
- charakterystyka wyzwalania - Z, B, C, K,
- prądy znamionowe od 0,5 do 63 A,
- napięcie znamionowe 250 450 V DC,
- konfiguracja biegunowa: 1, 2.
Uzupełnieniem oferty są styki pomocnicze oraz wyzwalacze wzrostowe AC/DC także posiadające zaciski na końcówki oczkowe.
EP100 UCT
Un 220 - 440V DC; In 0,5 - 63 A; Ch-ka: Z, B, C, K
Zaciski na oczkowe końcówki kablowe
Materiał sporządzono w oparciu o opracowanie Pana Pawła Bigdy (GE Consumer & Industrial Power Protection)