• Hurtownia elektrotechniczna
  • Adres
  • 43-300 Bielsko-Biała, ul. Grażyńskiego 74
  • Godziny pracy
  • Pon. - Pt. 7:30 – 15:30

Sterowanie napędami

Sterowanie napędami

Dział produktów związanych z techniką napędową obejmuje softstarty i falowniki czyli urządzenia do rozruchu i sterowania prędkością obrotową silników elektrycznych oraz zintegrowane układy napędowe czyli serwonapędy.
Z uwagi niezliczoną ilość napędów w przemyśle i infrastrukturze problem sterowania i rozruchu silników elektrycznych jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących sterowania napędami w przemyśle, gospodarce wodno-ściekowej i budowie maszyn. Falowniki i softstarty w dużej mierze rozwiązują te problemy. Sterowanie zaś skomplikowanymi i precyzyjnymi układami ruchu w automatyce przemysłowej realizują serwomechanizmy. 
Biorąc pod uwagę ostatnie trendy związane z oszczędzaniem energii, ważnym atutem w/w urządzeń jest poprzez odpowiedni dobór falowników i softstartów wpływ na energooszczędność. Dostosowanie prędkości obrotowej silnika do aktualnych potrzeb, zastosowanie rampy prędkości rozruchu i hamowania silnika dodatkowo wpływa na oszczędność energii i żywotność układów napędowych.  

 


Zobacz produkty w naszym sklepie:

Falowniki (przemienniki częstotliwości)

Softstarty (układy łagodnego rozruchu)

 

Softstarty

 

Układ łagodnego rozruchu silnika zwany popularnie softstartem zapewnia płynny rozruch układu napędowego dzięki czemu ogranicza udary prądowe przy rozruchu silnika. Ogranicza to i minimalizuje ryzyko uszkodzenia silnika.

Uruchomienie silnika następuje przez płynne podnoszenie napięcia, co zapobiega pobieraniu dużych prądów rozruchowych. Łagodna, regulowana rampa napięcia rozruchu zwiększa żywotność silnika, gdyż mniejszy prąd oznacza mniej ciepła wydzielanego w silniku. Softstarty sterują za pomocą tyrystorów napięciem na zaciskach silnika, co pozwala na kontrolowanie prądu, momentu obrotowego oraz czasu przyspieszenia silnika do osiągnięcia prędkości znamionowej. Sterownie może być jednofazowe, dwufazowe, a przy bardziej skomplikowanych napędach i dużych mocach sterowanie w trzech fazach. 

Nasza oferta obejmuje softstarty renomowanych światowych producentów takich jak ABB, Schneider Electric, Lovato Electric, itp. od prostych softstartów z regulacją za pomocą potencjometrów, do zaawansowanych jednostek sterowanych w trzech fazach i wyposażonych w zaawansowane układy sterowania. 

Falowniki

 

Falowniki są urządzeniami energoelektronicznymi służącymi do płynnej regulacji prędkości obrotowej oraz momentu obrotowego trójfazowych silników prądu przemiennego. Chociaż prawidłowa nazwa urządzenia do regulacji prędkości obrotowej to przemiennik częstotliwości, w praktyce przyjęła się nazwa falownik (nie należy tu mylić z falownikami fotowoltaicznymi).

W odróżnieniu od softstartów wykorzystujących zmianę napięcia podczas rozruchu silnika, w falownikach sterowanie następuję poprzez zmianę częstotliwości napięcia zasilania. Ta metoda wykorzystana jest zarówno przy rozruchu jak i płynnej regulacji prędkości obrotowej silnika podczas pracy.

Przemienniki częstotliwości służą do regulacji prędkości obrotowej silników napędzających wentylatory, pompy, kompresory, mieszadła, windy, dźwigi, przenośniki oraz wszelkiego rodzaju maszyny produkcyjne. Wykorzystywane są obecnie w prawie każdej gałęzi przemysłu a poprzez odpowiednio dobrany falownik, poza podstawową funkcją regulacji prędkości, wpływają na oszczędność energii.

Serwonapędy

 

Serwonapędy to produkty sterowania ruchem dla efektywnej automatyki maszyn. Są jednym z podstawowych elementów wykonawczych stosowanych w budowie maszyn. Służą przede wszystkim do realizowania ruchów obrotowych lub liniowych (np. za pomocą śruby pociągowej) we wszystkich aplikacjach wymagających precyzyjnego pozycjonowania. Dzięki serwonapędom możemy sterować pozycją, prędkością jak również momentem obrotowym co stwarza ogromne możliwości wykorzystania w automatyce maszyn.

Serwonapęd to tak na prawdę zintegrowany układ napędowy składający się z serwosilnika i serwosterownika a funkcję nadrzędnej jednostki sterującej stanowi sterownik PLC. Serwosilniki różnią się od innych układów napędowych tym, że mają wbudowany enkoder który dzięki generowaniu sygnałów zwrotnych pozwala na realizację pracy z dużą precyzją przy różnych prędkościach obrotowych. 

Serwonapędy pracują w zamkniętym układzie sterowania, w którym na wejściu regulujemy  precyzyjnie np. prędkością obrotową czy pozycją wału silnika a sygnałem wyjściowym może być jeden z parametrów takich jak przyspieszenie czy położenie.