Przemiennik częstotliwości, zwany również przetwornicą częstotliwości, jest elementem układów sterujących synchronicznych i asynchronicznych silników elektrycznych prądu zmiennego. Jego rolą polega na zamianie prądu przemiennego o stałej częstotliwości w prąd przemienny o częstotliwości regulowanej. Przemiennik częstotliwości umożliwia sterowanie prędkością i momentem obrotowym silnika, a tym samym generuje znaczne oszczędności energii elektrycznej, zwiększa płynność pracy i zapewnia łagodny rozruch jednostki napędowej.
więcejMontaż lub demontaż szafy sterowniczej nie jest dla wykwalifikowanego elektryka czynnością wybitnie skomplikowaną. Jednak diabeł – jak zawsze – tkwi w szczegółach. Warto więc podejść do sprawy planowo i systematycznie, aby nie przysparzać sobie dodatkowych komplikacji. Odpowiednio przygotowany plan pracy to połowa sukcesu. Oto krótki poradnik dla początkujących monterów.
więcejTransformator jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym w elektryce i elektronice do przekształcania energii elektrycznej. Jego zadaniem jest zmiana napięcia prądu przemiennego (AC) z podłączonego źródła na wyższe lub niższe przy minimalnych stratach mocy. Wyjątek stanowi transformator separacyjny, w którym napięcie nie ulega zmianie – jego funkcją jest oddzielenie obwodu zasilającego od obwodu odbiorczego i tym samym zapewnienie ochrony przeciwporażeniowej użytkownikom urządzeń elektrycznych.
więcejPrzemiennik częstotliwości to jeden z elementów sterujących układu napędowego, umożliwiający płynną regulację prędkości i momentu obrotowego silnika elektrycznego poprzez adaptację napięcia do potrzeb obciążenia. Są to najczęściej silniki asynchroniczne (indukcyjne) oraz synchroniczne (z magnesami trwałymi lub reluktacyjne), powszechnie stosowane w branżach takich jak: automatyka przemysłowa, robotyka, pojazdy elektryczne, energia słoneczna, sprzęt AGD i elektronarzędzia.
więcej