
Każdy silnik wymaga zabezpieczenia, tym bardziej ten narażony na działanie prądów zwarciowych, uruchamiany prądem o dużej mocy czy charakteryzujący się ciężkim rozruchem. Celem podwyższenia bezpieczeństwa pracy jednostek napędowych, zminimalizowania ryzyka wystąpienia awarii w obwodzie i stworzenia pracownikom bezpiecznych warunków pracy zaleca się zabezpieczać je specjalnymi wyłącznikami. Czym kierować się przy ich doborze i na co zwracać uwagę?
więcej
Przy składaniu szaf sterowniczych, zarządzających pracą maszyn, należy przestrzegać norm i przepisów określonych przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Wymagania opracowano celem zapewnienia niezawodnego, bezpiecznego działania urządzeń, a tym samym minimalizacji ryzyka ich uszkodzenia, które mogłaby zagrozić życiu lub zdrowiu osób przebywających na terenie zakładu. Wszystkie wytyczne dotyczące ich budowy ujęto w stosownych dyrektywach.
więcej
O softstartach mówi się najczęściej w kontekście łagodnego rozruchu silników, odbywającego się przez stopniowe podnoszenie napięcia zasilającego z początkowego do pełnego. Tymczasem za sprawą tyrystorowej budowy umożliwiają one także powolne wytracanie prędkości jednostki napędowej. Jak przebiega hamowanie softstartem i jakie ma zalety?
więcej
Transformatory bezpieczeństwa i transformatory separacyjne przeznaczone są do użytku w przemysłowych i elektroenergetycznych instalacjach niskiego napięcia. Pojawiają się w wielu urządzeniach elektrycznych, skrzynkach sterowniczych oraz szafach rozdzielczych.
więcej
Powszechność stosowania trójfazowych silników prądu przemiennego wymusiła stworzenie układów elektronicznych regulujących prędkość ich pracy, czyli przemienników częstotliwości.
więcej
Falownik jest urządzeniem elektrycznym przetwarzającym prąd stały DC na prąd przemienny AC o regulowanej częstotliwości i wartości. Wykorzystuje się go do sterowania prędkością pracy silnika trójfazowego.
więcej
Prąd przeciążeniowy lub zwarciowy może wyrządzić w obwodach silnikowych mnóstwo szkód, a wtedy konieczna będzie ich wymiana albo naprawa. Dlatego w celu ochrony przed nimi stosuje się wyłączniki silnikowe. Czym są, jak je ustawić, by prawidłowo chroniły urządzenie i dlaczego warto je stosować?
więcej
Przy rozruchu silników prądu przemiennego najważniejsze są płynność i brak gwałtownych zrywów. Dlatego opracowano softstarty, czyli układy łagodnego rozruchu, które pozwalają wyeliminować udary i przeciążenia będące głównym sprawcą uszkodzeń, spadku trwałości oraz obniżonej żywotności urządzeń. Aby dobrze współpracowały z silnikiem, trzeba je właściwie dobrać. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy ich wyborze?
więcej